Jak se dostat na medinu

 
    Tento článek má být ryze informativní. Chtěl bych v jednoduchosti shrnout, jak se efektivně připravit na přijímačky na medinu. 
 
    Myslím, že hned na úvod by bylo vhodné uvést, že nejlepší je jít z gymplu. Nerad bych bořil představu některých adeptů či jejich rodičů, ale je potřeba uvést na rovinu, že nejlepší základ a všeobecný přehled načerpá student na všeobecném gymnáziu. V případě, že zvažujete studium na tomto typu školy, v tom případě doporučuji zvolit gymnázium se zaměřením na přírodní vědy. V každém větším městě se takové najde a pokud máte zájem o pozdější studium právě na medicíně, pak určitě nešlápnete vedle. 
Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych mohl volit znova, tak bych dal přednost jednomu z nich, protože gympl se zaměřením na společenské vědy, z něhož jsem přišel, se v žádném případě nemohl srovnávat s přírodovědnými gymnázii. Přesto přese všechno si stojím za názorem, že gymnázium (s jakýmkoliv zaměřením) připraví na přijímačky lépe než kterákoliv jiná SŠ. 
 
    Často se na mě obrací rodiče, kteří mají zájem své potomky poslat na střední školy typu "lyceum se zaměřením na zdravotnické vědy" a podobné "paskvily". Všechno to je na jednu věc. Pevně věřím, že se nedotknu žádného z kantorů působících na těchto školách, ale taková je realita. Když vezmu v potaz trend klesající úrovně škol i studentů, je gympl jedinou možnou variantou. Samozřejmě najdou se výjimky. Jsou gymnázia, kde se potýkají s nízkou úrovní studentů, nekvalitní výukou, ale myslím si, že stačí pozjišťovat preference a zajít si na dny otevřených dveří. Častokrát už vzhled školy dost napoví. 
    V neposlední řadě je potřeba znovu uvést, že v mém ročníku na začátku studia pocházela z gymnázií asi 95% spolužáků. Zbytek tvořily zdrávky, lycea a ostatní. Nyní, ve zlomovém třeťáku, nevím o nikom z těch původních pěti procent, kdo by s námi studoval. Je to smutná realita, ale jasně poukazuje na stav středních škol. 
    Nechci a nerad bych kohokoliv mimo gymnazisty strašil s tím, že už teď, během studia nemá šanci, ale ta šance je o dost nižší. Přesto je. Abych právě této skupině zvedl sebevědomí, je potřeba říct, že se najde dost takových, kteří přijdou na průměr a po pár týdnech školu vzdávají. I tací se najdou. Myslím si, že největší problém je skutečnost, že medicína je těžká škola. A to pro všechny. To, že někdo prochází snáze než někdo jiný není tak moc rozdílem v inteligenci, ale krásně to zhodnotila má spolužačka, když pronesla, že "jsou lidi, kteří obětují šest let jenom škole a pak jsou tací, kteří chtějí alespoň trochu žít". A o samých áčkách nebo červeném diplomu to není. Především praxe říká něco jiného. Kolik znám studentů, kteří sfouknou zkoušky již v červnu, ale bojí se komunikace s pacientem nebo jsou manuálně nezruční. Samozřejmě i tací najdou v medicíně uplatnění, ale pevně věřím, že většina z Vás bude chtít pracovat s lidmi. 
 
 
    Teď už konečně ke zkouškám. Jak se komplexně připravit?
Nejprve pro studenty gymnázií: věnujte svou pozornost trojkombinaci předmětů biologie - chemie - fyzika již od prvního ročníku (kvinty). Učte se na testy poctivě a do výuky choďte připravení. Vezměte v potaz, že všechno, co během čtyř let proberete, se Vám bude hodit. Nebojte se zkoušet olympiády a v případě, že něčemu nerozumíte, tak se ptejte. Sešity nevyhazujte a schovejte si je do posledního ročníku. Nevyhýbejte se fyzice. Učte se jí poctivě. 
Ve čtvrťáku si zvolte na maturitu kombinaci biologie a chemie, popřípadě biologie a fyzika. Stejně volte semináře. Sbírejte informace a zbytečně to nepodceňujte. Vše se Vám vrátí. A abych nezapomněl.. Studujte pro sebe. Pro dobrý pocit. Dril na gymplu se vyplatí stokrát. Z dobrého gymplu získáte dostatečné znalosti a není potřeba docházet na doučování. 
 
    Nyní pro studenty ostatních škol: Vám doporučuji začít co nejdříve. Ideálně v průběhu třeťáku se shánět po učebnicích a materiálech. Kvalita výuky je značně rozdílná a proto je potřeba o to více sledovat požadavky univerzity na adepta. Nebál bych se doučování. 
 
    Obecně je vhodné sehnat si čtyřkombinaci knížek - 2000 testových otázek z biologie, rychlokurz fyziky, rychlokurz chemie a biologie buňky - genetika. Z těchto knížek se dost čerpá u přijímaček. Určitě doporučuji mít při ruce bi - f - ch - v kostce a odmaturuj z... Každá učebnice má svá specifika a neprohloupíte učebnicemi pro gymnázia. Stále ale opakuji, že je důležité porovnávat požadované znalosti LF a zbytečně se nezatěžovat oblastmi, jež nevyužijete. Možná není od věci si některé otázky vypracovat. Všechno se hodí. No a ráno před přijímačkami si nezapomenout vzít s sebou štěstěnu, přihlášku a OP, svačinu a pití (!!)
 
Případné dotazy směřujte do diskuze nebo na mail.

Jak se dostat na medinu

Z cesťáku na medinu

Lucka 17.01.2017
Ahoj, jsem na SŠ se zaměřením na cestovní ruch. Ano vím, nemá to vůbec nic společného s medinou, a je to moje blbost že jsem si to neuvědomila dřív. Jsem ve 3. a můj dotaz je zda se dá dohnat vše tak abych přijímačky dala a pokud to má cenu když např. z biologie vůbec nebudu maturovat se tam vůbec hlásit.

Re: Z cesťáku na medinu

JL 26.01.2017
Ahoj Lucko,
předem se omlouvám za opožděnou reakci, bylo nutno se připravovat na státnice:D
Abych ti co nejpravdivěji odpověděl - ano, dá se to dohnat, ale budeš muset makat na 200%. Je to hodně hardcore, ale jsou vyjímky, které se dokázaly vypracovat z různých průmyslovek, zdravek atd.

Moc držím palce, jdi si za svým snem a nevzdávej se nikdy!

JL

Angličtina

Lukáš 16.01.2017
Ahoj, jsem v prváku na gymplu a už od mala vím, že chci jít na medinu. Ale mám problém na základce premiant a na gymplu 2 čtyřky z matiky a z ajiny, proto jsem se chtěl zeptat jak moc tyto předměty jsou důležité? Má cenu vůbec zkoušet přijímačky? Děkuji moc za odpověd...

Re: Angličtina

JL 26.01.2017
Čau Lukáši,
základní všeobecný přehled je potřebný - i když v dnešní době, kdy mladí lidi nevědí, kdy proběhla druhá světová válka, kdy vznikl samostatný československý stát a tak bych mohl pokračovat - se nedivím ničemu. Samozřejmě, že tě na medicíně nebudou zkoušet z násobilky, ale základy obou předmětů budeš potřebovat v praktické medicíně dennodenně, nemluvě o tom, že během studia budeš počítat příklady už v prváku v chemii a z angličtiny se na LF UPOL dělá zkouška.
K tvému dotazu - určitě má cenu zkoušet medicínu za předpokladu, že chceš být lékařem, k této profesi se ale váže určitý přehled, takže si dovolím ti poradit - uč se;)

Ať se ti daří,

JL

Re: Angličtina

M. S. 26.01.2017
Jestli máš 4 z matematiky, tak na LF prosím nechoď.

Re: Re: Angličtina

Why not 28.02.2017
Prečo by nemal? Známky nič neznamenajú, 90% stredoškolskej matiky sú blbosti, ktoré nikde nevyužiješ✌

Maturita

Johana 13.01.2017
Ahoj, zajímalo by mě jestli potřebuju maturitu z chemie. Jsem v sextě, zvažuju medicínu, ale právě ch se celkem obávám. Biologie a fyzika mě baví, ale předpokládám že chemie bude jedna z nejdůležitějších.
Předem děkuji

Re: Maturita

JL 26.01.2017
Ahoj,

Maturitu z Chemie nepotřebuješ, ale gymnaziální znalosti z bi/ch/f určitě ano:)

JL

Pomooooooooc!!!

Rodion 11.01.2017
Aboj, lidi... Ja mam depku... je mi 16, jsem v druhaku... a moc se bojim, ze se na medinu nedostanu (jo, vim, ze je na to brzo, ze me ceka jeste 2 roky na gymplu atd... ale mooooc se bojim)
Chci se hlasit na 2 LF UK... ale nevim, jaky mam sance ... ja slysel, ze proto, abych se tam dostal staci se jen "nasprtat" z modelovek... je to pravda? Ve skole se moc snazim, ale z Chemie mam 3/4, z bizule 2... a fyziku mam za 3 a nerozumim ji vubec...
Poradte, kdo muze...

Re: Pomooooooooc!!!

JL 26.01.2017
Ahoj:)
Poradím ti jedno - hoď se do klidu a soustřeď se na studium:)

Držím palce!

JL
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek