Neurologie

    Jedná se společně s psychiatrií o nejdelší dvojblok ve čtvrťáku. Těšte se na šest týdnů plných mrtviček ischemických či hemoragických, kómat, traumat, epilepsií, „eresek“ (RS = roztroušená skleróza) a punkcí. A pana přednosty Kaňovského.

    V rámci bloku navštívíte také kliniku logopedie a budete absolvovat každotýdenní pondělní přednáškové večery (ne, dopoledne: D). Hned první den bloku se zapíšete do skupinek, dle kterých odchodíte celou neurologii. Někdo se zapsal na ranní (od půl osmé do cca jedenácti) a jiný na polední (jedenáct až cca půl druhé). Je to celkem jedno. Důležití jsou vedoucí těchto skupinek. U některých je výuka fajn, u jiných spíše nuda. My měli mladé doktory Hoka a France a nemohli jsme si stěžovat. Oba byli suproví a chtěli nám předat své znalosti. Přístup byl otevřený a prostor byl i pro diskuzi, to mi dělalo radost.

    Den na neurologii vypadal celkem identicky; nejprve jsme si odložili věci v nějaké místnosti (jednou to byl sklad, podruhé ordinace, potřetí kumbál) a následně jsme si našli našeho doktora. Ten nám ukázal pacienty, které jsme si i vyšetřili, odebrali anamnézu a pak dopodrobna tyto případy prodiskutovali. Tak to probíhalo den za dnem, týden za týdnem.

    Zápočet byl komplikovanější. Nejprve jsme našemu lékaři odprezentovali ukázkového pacienta a teprve pak jsme byli připuštěni k tzv. praktické části zkoušky - tou bylo přezkoušení z klinických vyšetření, poznávačky a jednoduché diagnózy. Já byl u profesora Hluštíka (Ing. et MUDr.!) a je faktem, že byl opravdu hodný. A hodně zaneprázdněný, protože zkoušení trvalo asi deset minut, ale celkově jsem strávil v jeho pracovně asi půl hodiny, protože neustále řešil nějaké telefonáty.

    Zkouška je koncipována následovně; každý si táhne tři otázky a připravuje se společně s ostatními v knihovně. Zde je výhoda v počtu studentů - čím víc, tím menší přehlednost situace. A to je výhoda;) Po přípravě si chodí zkoušející pro zkoušené. V tomto případě jednoznačně doporučuji dr. Veverku nebo prof. Urbánka (mj. ot docenta Urbánka z farmakologie). Pro hardcore mediky pak profesora Kaňovského nebo docenta Šaňáka. Ti, kteří u nich byli, moc dobře ví, o čem mluvím.

    Já jsem absolvoval zkoušku až v létě, respektive na konci června a to z důvodu, že můj blok probíhal na přelomu roku - prosinec/leden. A je to nešťastné, protože v lednu se skládá rigo i z farmakologie a není žádná sranda zvládnout obě náročné zkoušky během měsíce. Pokud ale máte chuť si to zkusit (a úspěšně složit obě dvě), pak jednoznačně doporučuji udělat farmu v předtermínu před Vánocemi nebo hned zkraje ledna a na neurologii si vyhradit alespoň tři týdny času (samozřejmě zároveň chodíte do školy).

 

    Neurologie se líbila mnoha kolegům a nemálo z nich tvrdilo, že by se tomuto pěknému oboru chtělo věnovat. Ovšem scény, kterých jsme se dočkali na velkých vizitách od páně přednosty, nás utvrdili v tom, že neurologie ano, ale ne v Olomouci. Alespoň zatím, protože buzerace je všude - ano - ale vždy má určitou míru - ne tak v Olomouci, kde se může stát, že před nebohým pacientem budete zkoušeni, zda víte, kde na světě je nejpočetnějším zvířetem pink pidgeon. To je i na ty nejotrlejší moc.

 

Hezké studium:)

 

Neurologie

nevermore

Pitur 16.09.2018
Ah, Neurologie. Mé první Fko.

Přidat nový příspěvek