Histologie aktualizovaná

    Tento předmět se vyučuje v prváku v letním semestru a v zimním semestru druhého ročníku. V prváku jsem se tomuto předmětu věnovala minimálně. Bylo toho prostě strašně moc a už nebyla energie nebo spíše chuť dělat ještě něco jiného než anatomii, zvláště když se začalo dělat neuro.    

    Hodiny probíhali tak, že sedíte za počítačem, koukáte v Olivii na preparáty (Olivia je takový mikroskop v počítači)), děláte si powerpointové prezentace a občas kouknete i do mikroskopu. Tady bych jednoznačně doporučila dělat si prezentace kvalitní, neflákat to. Vkládat hodně obrázků, detaily obrázků a psát si vše, co vyučující říká, protože se to skoro vždy objeví na testech.

 

    Testy se píšou zhruba co 3 týdny a hranice úspěšnosti je 70%. Testy jsou za semestr celkem 4, ve kterých jsou jednak teoretické otázky (těch je víc v letním semestru) ale i obrázky (ty zase převládají v zimním). Co se obrázků týče, tak pokud si děláte kvalitní prezentace – no problem. Horší je to potom u těch teoretických, někdy jsou jednoduché, jindy nikoliv. Ale tak to bývá u všech testů.

    Já jsem se učila vždy 1 den teorii a tak půl dne preparáty. Naštěstí jsem vše napsala napoprvé. Pokud nenapíšete nějaký test, tak si ho na konci semestru musíte opravit, aby vás pustili k zápočtovému testu, který se skládá pouze z preparátů. Mně osobně zápočtové testy připadaly úplně nejlehčí, ale zas na druhou stranu, jsem si prezentace dělala opravdu kvalitní, ukládala každou blbost, kterou zmínili, a tak jsem poté nebyla překvapená.

 

    V prváku je to myslím tak, že pokud nemáte napsaný jeden test, tak přesto můžete napsat zápočtový test a průběžný si potom dodělat později. To později znamená buďto někdy začátkem zkouškového nebo poslední týden v srpnu. Ve druháku je to tak, že dokud nenapíšete všechny průběžné testy, tak vás nepustí k zápočtovému testu, tím pádem nemáte zápočet, tím pádem se vám zbytečně zkomplikuje zkouškové. A to nechceme, že jo.

 

Zkouška

    První pokus je test, jsou tu otázky vícevýběrové a 2 rozepisovací. Z toho jedna byla vždycky embryologická. U nás tj rok 2014 činila úspěšnost na prvních pokusech asi 10%. A to nekecám. Podle mého názoru byly testy udělané až moc těžké. Od starších spolužáků jsme slýchali, že stačí skripta, ale upřímně – vůbec. Myslím, že tak třetina otázek vůbec ze skript nebyla a myslím že ani z Lullmana. Bohužel já toto objektivně moc neposoudím, protože jsem první pokus totálně projela. Po úspěšné a vyhaluzené biochemce 14.1. jsem si dala pěkně týden volno, potom jsem týden šla na brigádu. Říkala jsem si, že mám ještě měsíc čas. Pak jsem se začala učit, potom přišly osobní problémy a skončilo to pěknou angínou. Takže test jsem napsala asi na 43%.

 

    Druhý pokus už je ústní. Já šla až někdy 26.5. Učila jsem se poctivě celý měsíc, vypracovala jsem si sama svoje vlastní otázky jak ze skript, tak z Lullmana, občas i z Langmanovy embryologie.  Šla jsem na zkoušku s tím, že ji přece musím dát. No bohužel. Byla jsem vyhozena. Osobně si myslím, že to bylo neprávem. Doteď nevím, na čem mě vyhodili a cítím se ještě teď dost ukřivděně. Zda to je právem či ne, můj názor je, že neprávem, nicméně to je můj osobní názor. Bohužel nemám ani svědka, který by mi nějak řekl, co jsem řekla špatně, protože jsem šla poslední. Ani doma se mi potom z žádné z knih nepodařilo dohledat, co po mě doc. Kamarád vlastně chtěl. Ale i tak to bohužel občas chodí :/  Po tomto neúspěchu jsem myslela, že se mi zhroutil svět. Začala jsem si zjišťovat, jak je to s meziročníkem apod.

 

    Dodělala jsem si mezitím ošetřovatelství a zkusila fyziolu, která naštěstí vyšla. 30.6. jsem šla na třetí pokus. Na zopakování jsem měla týden, ale jak jsem již psala, byla jsem přesvědčená už na druhém pokusu, že to umím, tak jsem pouze už opakovala. No opakovala asi 10 hodin denně, nechtěla jsem to vzdát. Potom jsem šla na třetí pokus s tím, že víc už jsem prostě udělat nemohla.  Vytáhla jsem si poměrně dobré otázky, všechno jsem věděla a odcházela s Áčkem :D K tomu bych ještě ráda dodala, že přístup zkoušejících se obrátil o 180°. Doc. kamarád byl velice milý, když viděl moje kresby z přípravy, tak se jen zeptal a jak zjistil, že vše vím, nezdržoval a dal mi to.  Nicméně přede mnou vyhodil asi 7 lidí z druhých pokusů a po mě asi 3 z třetích pokusů. Ale podle mého názoru se tito lidé (hlavně, ti co šli na druhý pokus) mohli připravit mnohem mnohem lépe.

 

    Tady bych ještě upozornila, ať zkoušku rozhodně neodkládáte. Nejlepší je podle mě vyčerpat dva termíny v zimě a ten třetí nechat do jara. Termíny na druhé a potom na třetí pokusy potom byly všechny obsazené a další se už nevypisovaly. A tak se stalo, že 30.6. byl poslední termín jak na druhé, tak i na třetí pokusy. A kdo to posledního června nedal, měl smůlu, i když mu zbyl ještě jeden termín. Je to hodně blbé v tom, že histola podmiňuje ve třeťáku patolu, patfyz, vnitřní lékařství a propedeutiku 2, takže se potom těžce dohání kredity.

 

    Toť můj pohled na histolu. Upřímně doufám, že se testy změní a úspěšnost bude větší. A potom se mi zase osvědčilo, že člověk se nemůže za žádnou cenu vzdát. Musí se bojovat, i když se zdá, že je vše ztraceno. Takže BOJOVAT A NEVZDÁVAT.