Sociální lékařství 1

    Kolikrát za život si řekne člověk - uf, konečně to mám za sebou? Mnohokrát. I student medicíny se potkává se spoustou, pro něj nezáživných předmětů, situací a zkušeností, po kterých s oddechem konstatuje - je to za mnou. V případě sociálního lékařství toto tvrzení zdaleka neplatí milí mladí kolegové. S ústavem sociálního lékařství se potkáte již v prvním ročníku a kromě druháku budete v tomto spojení pokračovat až do konce vašich studií. Teď samozřejmě nemám na mysli studenty zubního lékařství - ti totiž absolvují socko až v páťáku spolu s managementem, etikou a legislativou. Takže, pokud vám budou tvrdit, že mají skoro to samé, co vy, odkazujte je na srovnání jejich socka s naším. Tam nepochodí.;)

    Ano, sociální lékařství JE důležitou a nezbytnou součástí vědomostí mladého absolventa lékařské fakulty. Ale je opravdu nutné věnovat tolik času, skoro každý rok, omílání pořád dokola těch samých věcí?

    Zajímavou perličkou je fakt, že ve třetím ročníku budete mít předmět Sociální lékařství a lékařská etika (ukončený zkouškou) a ve čtvrťáku absolvujete předmět Sociální lékařství 1 (slovy jedna). Jde tedy o jakousi smyčku, která se cyklicky opakuje. Nikdy jsem se nepovažoval za nadprůměrně inteligentního jedince, ale nechápu, jak je možné, že po absolvování Socka ve třeťáku následuje další rok Socko 1. To mi hlava nebere:)

    Letošní socko je poprvé ve formě třídenní blokové výuky. Začíná se v osm hodin ráno a končí před 15. hodinou. Pauzy mezi jednotlivými přednáškami jsou dostatečné. Co se týče vyučujících, tak v tomto ohledu počítejte se známými tvářemi - kupříkladu bývalý ředitel FNO doc. Rýznar (kterýžto mimo jiné opakoval tu samou přednášku jako loni), dr. Klugar, či dr. Juríčková. V posledním případě můžete očekávat klasickou "sadu", na kterou jste u paní doktorky zvyklí.:) Především její nonšalantní vzhled, dramatické pojetí výkladu a nezapomenutelný plášť. Přesto je úžasná! Na druhou stranu jsem vnímal jako čerstvý vítr do plachet přednášku dr. Lužného, primáře kroměřížské psychiatrie. Na první pohled poněkud menší zavalitý chlápek s dětským výrazem, kolem třiceti let. Ovšem co mu scházelo do dokonalosti vzezření, hravě smáznul skvělým a zajímavým výkladem svého tématu. Dá se říci, že se jednalo asi o nejlepší přednášku z celého bloku. Po doktoru Lužném následovala dr. Pastorková, posudková lékařka, ačkoliv velmi sympatická, náplň jejího výkladu ale zdaleka nedosahovala kvalit toho předešlého.

 

    Předmět Sociální lékařství je zakončen zápočtem uděleným za 100% účast. Prostě a jednoduše - musíte si to odsedět. Nechci na socko házet pouze špínu a zavrhovat jej na úplné dno podstaty studia medicíny, ale je potřeba si uvědomit (na vyšších místech), že všeho moc škodí a že čas určený ke studiu lékařství lze využít účelněji. A tím nemám na mysli pouze socko, ale také zbytečně dlouhou dvousemestrální biologii či stejně dlouhou biofyziku a další. Zde je ještě mnoho mezer a nedostatečností, na kterých se dá a určitě bude (v dlouhodobém horizontu) pracovat.

 

Sociální lékařství 1

Už dlouho

jenommedik 19.10.2014
chci napsat článek, jak by podle mě mohlo vypadat rozvrstvení předmětů. Viz tebou zmíněná biologie a biofyzika. Nemluvě o chemii... Ona ta chemie v olomouckém podání se stráášně hodí pro výkon lékařského povolání :-P

Přidat nový příspěvek