Biochemie

 
Biochemie patří mezi dvousemestrální předměty, které končí závěrečnou zkouškou formou testu. Tento test je dále rozčleněn na část "kroužkovací", tzn. výběr z možností ABCDE - a abys to neměl milý studente tak moc jednoduché, tak tento test je tzv. multiple choice. Takže správná odpověď může být jedna, ale klidně i dvě. Zde bych se pozastavil a předešel zbytečným dohadům ohledně kroužkování - každá správná odpověď v testu je za dva body. Celkem je dvacet otázek, tudíž je možné získat v nejlepším případě 40 bodů. Pokud ale je otázka s jednou odpovědí a vy zakroužujete dvě, z nichž jedna je ta správná - získáváte jeden bod. Naopak pokud jsou správné dvě a vy zvolíte jednu nebo dvě odpovědi, přičemž alespoň jedna je správná - získáváte také jeden bod. Já tento systém napoprvé špatně pochopil a proto jsem raději všude kroužkoval pouze jednu odpověď, s obavou, že pokud vyberu pouze jednu správnou ze dvou, tak nebudu mít ani jeden bod. Takže abych to nějak srozumitelně shrnul - lepší je, v případě nejistoty, dát vždy dvě odpovědi, protože je větší pravděpodobnost, že se "trefíte" a získáte alespoň jeden bod. Proč se ale tak detailně zabývám testem - odpověď je jednoduchá - druhou částí zkoušky je rozepisovací část, tedy otázky s volnou tvorbou odpovědi.
Celkově lze za tuto písemnou zkoušku získat 100 bodů, přičemž minimum, tedy E je za 60 bodů. Jenže; na prvním a druhém pokusu po vás chtějí minimálně 20 bodů z první, tedy testové části. Pokud nesplníte minimální počet bodů, pak váš test dále vůbec neopravují a vy máte F. Až na třetím pokusu není důležité kolik bodů získáte a tak vám celou zkoušku zkontrolují tak jako tak. Je to takový vstřícný krok od vedení, protože ne každému sedí testy, ani mně ne. Zase na druhou stranu je pravda, že testová část tvoří skoro polovinu všech bodů a to už je znát.
Jak se připravit na testovou část? Mně pomohlo neustále dokola číst Ledvinu a přednášky a ono se to tam nějak po určité době dostane, protože otázky jsou položeny celkem srozumitelně a hlavně logicky - ten, kdo má nějaké obecné povědomí o vzájemných biochemických vztazích, tak nemá problém. Bohužel musím uznat, že za 14 dní nelze zcela pochopit problematiku. Samozřejmě se našli borci, kteří to nazupali za týden, ale popravdě řečeno - otázkou je, co jim z toho v hlavách zůstalo. Na druhou stranu - mají to, tak co.
 
Druhou částí je, jak jsem výše naznačil, rozepisovací část, která čítá tuším sedm hlavních okruhů s průměrně 3 - 5 podotázkami. Aby to byla ještě větší zábava, tak na konci tohoto testu je jeden z cyklů (CC, glykolýza, syntéza MK, syntéza TAG, ureosyntetický cyklus, ketogeneze, syntéza cholesterolu), jenž musíte doplnit. Tato část je za 12 bodů (podotázky k cyklům za dalších osm bodů). Všehovšudy tedy za 20 bodů. Proto má další rada zní, že k efektnímu studiu (a úspěšnému zvládnutí zkoušky) je potřeba se naučit pořádně výše zmíněné cykly, hlavně meziprodukty, enzymy, produkty a teorii vázající se k tématu. Naštěstí (naneštěstí) je všechno v těle propojeno a tak to dává smysl.
Okruhy jsou jasné, podotázky z 95% srozumitelné a relativně snadné. Nejde se vyloženě do nějakých podrobností, zkoušejícím jde o to, abys student pochopil hlavní problematiku a uměl se zorientovat v biochemických pochodech v těle za fyziologických i patologických (DM, ateroskleroza, Parkinson,...) podmínek.
 
Jestliže mám nějak shrnout zkoušku z biochemie, pak musím říct, že pro mě šlo o jednu z těch těžších zkoušek. Je fakt, že na prvních dvou termínech jsem hodně tápal a některé okruhy jsem nechával dokonce prázdné, což předem znamená skoro jistojistě, že zkoušku neuděláte, neboť nemáte přehled. Na třetím termínu jsem byl koncem srpna a je pravda, že většinu času v mezidobí jsem se učil. Týden dva před zkouškou už hodně intenzivně a také jsem už celkem věděl do čeho jdu, takže už to nebyl takový horor, ale přesto biochemie potřebuje dost času. Minimálně těch 14 dní, ale i více. Pak už člověk má celkem přehled a tak se mu spousta věcí pospojuje.
 
Abych nezapomněl - na zkoušku je k dispozici 90 minut a 90% studentů využije všechen čas. Opravdu je toho dost a tak ani není moc času na nějaké odpočívání. Prostě sednout a psát a psát co to jde. Co je také důležité - vytiskněte si požadavky ke zkoušce a poctivě se učte podle toho. Hodně to usnadní šprtání a při opakování pomůže osvěžit vědomosti. Také je fakt, že nic mimo tyto požadavky u zkoušky nenajdete, takže se učíte efektivněji.
 
Držím vám pěsti a hlavně pevné nervy!

Biochemie

Prubezne testy

Zuzana 14.01.2016
Ahoj chtela jsem se zeptat jestli se v biochemii pisi prubezne testy opet na vypocty nebo jen na teorii?

Re: Prubezne testy

JL 21.01.2016
Ahoj, píšou se na výpočty i teorii:)

JL

Re: Re: Prubezne testy

Gabča 23.01.2016
Jen bych dodala info od druhačky: už se píše jen teorie z přednášek a dělají se doma protokoly :)

Re: Re: Re: Prubezne testy

JL 24.01.2016
Díky moc za doplnění Gabčo a držím pěsti ve zkouškovém!:)

JL

Přidat nový příspěvek