Histologie a embryologie 2

 

 

Zkouška z histologie, respektive její první termín, je na naší škole formou testu, který se skládá z 94 otázek s jednou správnou odpovědí plus dvěma rozepisovačkama po třech bodech. Celkem tedy je možné získat 100 bodů. K tomu, abyste přešli histolu, je potřeba docílit alespoň 70 bodů. A máte na to všehovšudy 90 minut, což je více než dostatek času. Jsou otázky, které jen proletíte, u rozepisovaček je potřeba psát co nejvíce podrobně a co nejméně omáčky. Tyto body dostkrát rozhodují o úspěšnosti vaší zkoušky.

K úspěšnému zvládnutí zkoušky doporučuji věnovat přípravě cca 10 dní, přičemž během této doby je dobré si projít oboje skripta z histologie dvakrát a skripta z embryologie třikrát. Studium Jancqueiry není potřeba k prvnímu řádnému termínu. 

Pokud z nějakého důvodu testem neprojdete (není to neobvyklé - někomu testy prostě nesedí, a bohužel během studia je testů, ať už písemných či na počítači, celkem dost) je druhý pokus examinace formou ústní. Ovšem není se z čeho radovat. Ti, co se rádi rozpovídají, budou mít dostatek prostoru, protože ústní forma obsahuje 4 tématické okruhy po cca 10 - 30 otázkách.V tomto případě bych již Jancqueiru doporučoval, protože je v něm více informací a dle mého názoru lépe pochopitelných. Skripta, ačkoliv velice výstižně napsaná, jsou poněkud kusá, co se týče informační hodnoty. Od toho to jsou skripta, že ano. 

Samozřejmě ústní zkoušení je vždy subjektivně hodnoceno examinátorem a je rozhodně těžší než test, proto jednoznačně doporučuji zvládnout zkoušku napoprvé. Zbytečně pak trávíte další spoustu času nad opakovaným studiem a další zkoušky, pokud nejsou ještě zvládnuty, se odsouvají na později.

Zpátky k testu; otázky se rok od roku opakují, přesto je dost otázek obměňováno a proto je lepší věnovat studiu skript dostatečnou pozornost. Jsou termíny, kdy se objeví testy lehčí a test zvládne většina studentů, jindy jsou testy náročnější a to je pak více těch, které čeká ústní. 

V případě, kdy nedejbože nedáte test a jdete na druhý pokus, doporučuji odstup alespoň týdne, či 14 dnů. V situaci, kdy máte absolvovat třetí pokus, apeluji na to, abyste si onen třetí termín posunuli až na jaro či léto. Zkoušející mohou považovat za troufalé, když jdete na termíny co týden a taktéž pak k vám mohou přistupovat. Ovšem je to každého věc.

K samotnému mému studiu dvousemestrální histologie. Předmět vás donutí studovat průběžně a to díky testům, které se píší co 14 dní. Někdo se učil na testy noc před nimi, já věnoval studiu cca dva tři dny přes víkend. Naštěstí se mi dařilo psát testy napoprvé, jen dvakrát během obou semestrů jsem musel na páteční opravu. Je dobré se zmínit, že dva opravné termíny průběžných testů jsou formou testu, další pak ústní formou, kdy paní Lichnovská vybere z databáze nějaký histologický preparát a studente popisuj vše, co vidíš. Ano, přesně takto. A sranda to prý není.A hlavně - učit se pořád dokola na tyto opravy zabírá cenný čas, který je potřeba věnovat zejména anatomii. Mě osobně histologie bavila a to díky Jancqueirovi, z něhož jsem se během roku učil, byl jsem exot, protože skoro nikdo jej nečetl, ale mně díky němu histologie přirostla k srdci. Bohužel to samé se nedá říct o praktických cvičeních, kdy mně osobně forma cvičení neseděla. Dělat si Powerpoint prezentace během výkladu jsem nepojmul a tudíž jsem pouze poslouchal, popřípadě koukal na prezentace ke cvičení, které jsou na disku k dispozici.

Ještě bych chtěl zmínit takovou malou perličku na závěr; jak jsem psal výše, během obou semestrů jsem opravoval průběžné testy pouze dvakrát a oba testy byly první v každém ze semestrů a oba jsem opravoval nadvakrát. K opravě druhého (z GITu) jsem se dostal až 23.1., tzn. během zimního zkouškového. Na přípravu jsem neměl moc času, protože den předtím jsem měl zkoušku z anatomie 2. Test jsem napsal na 70% (minimum), po dvou hodinách mě čekal zápočtový test (z preparátů), jemuž jsem věnoval asi dvě hodiny. Ten jsem napsal také na 70% (35 bodů z 50 - opět minimum) no a do třetice - zkoušku, kterou jsem vykonal 4.2. jsem napsal také na 70%. Toliko k histologii.

Histologie a embryologie 2

Histola

Kača 28.11.2015
Já bych tedy přidala ještě info od čerstvého druháka. V prváku byla histola opravdu v pohodě, testy jsem měla všechny na poprvé a stačily mi 2 dny na učení. A teď? Nějak jim asi došlo, že težká anča je za náma, tak proč nám to neztěžit histolou? Udělali nové průběžné testy, které z každého termínu nenapíše víc než polovina třídy., takže doba na učení minimálně týden, skripta absolutně nestačí, takže materiály k testům- Lullman, Langman, prezentace + 2 skripta. A uvidí se. Toť novinky z histologie:/

Re: Histola

JL 21.01.2016
Děkuju moc Kačo a přeji Ti úspěšné zkouškové a pevné nervy při studiu medicíny:)

JL

Re: Histola

Jedensdruhym 18.12.2017
Ale prdlajs. Přidávám info jako druhák, kterého čeká histola 3.1. Blbost, na testy jednoznačně skripta, žádná Lullman, jedine skripta. Doba intenzivního učení (každý má jiná měřítka, u me to je 8-10 hod.) den, maximálně 2. Projet k tomu obrázky z průvodce praktika a tím to končí, bez problému. Úspěšnost průběžných testu v me skupině byla více jak 90%. Tož tolik k té histológii.

Re: Histola

Katrin 30.06.2020
Musím se smát. Tady si stěžujete, že to nenapíše polovina a u nás na 1. Lf test z histologie napíšou 2-3 lidi.

Přidat nový příspěvek