Zdravý životní styl 2

Strava

    Jídlo je jedním ze základních stavebních kamenů našeho zdraví. Je podivuhodné, jak moc ovlivňuje strava náš život. Láska prochází žaludkem, národní jídlo je něco jako národní hymna a sytý hladovému nevěří. Tato a mnohá jiná pořekadla nám dávají jasně najevo, že bez jídla by to nešlo. Je to něco jako palivo. Když nemám benzín, tak nikam nedojedu, když se nenajím, tak nemám výkon, jsem unavený, slabý a náchylný k nemocem. Pokud doplním energii, tak jedu dál. Když je to tedy tak snadné, proč stále tolik lidí přehlíží význam stravování a považují jej pouze za nezbytnou biologickou potřebu? Proč lidé nevěnují výběru kvalitních potravin více času a námahy? Proč si stále většina konzumentů myslí, že jíst kvalitně znamená jíst draze? Není to tak. Nezaměňujme kvalitu za kvantitu. A především investujme do našeho zdraví, neboť všichni dobře víme, že Česko je na prvních příčkách ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva. Jistě, dá se namítnout, že určitou dávku hrají geny a náhoda, ale v drtivé většině případů jde o lajdácký přístup ke svému zdraví.

    Typická lednička ve většině domácností obsahuje suchý salám, tavené sýry, piva a jiný alkohol, mrazák pak zmražené polotovary a kdovíjaké uzeniny. Ve skříních máme naše milované pamlsky a všelijaké slané pečivo, pražené mandle, řádně osolené samozřejmě. Všechno, co jsem zde sepsal je karcinogenní, přeloženo do češtiny - způsobuje rakovinu. Řešením není doživotní zákaz těchto pochutin, ale střídmá konzumace. Nesouhlasím s tvrzením, že se musí všechny tyto potraviny z domácnosti vymýtit - vždyť co by pak člověk z toho života měl, že ano. ;) Jsem zastáncem selského rozumu a jednoznačně si stojím za názorem, že pokud budu do svého stávajícího potravinového repertoáru pomalu, ale jistě přidávat čas od času něco "zdravého", tak nemůžu šlápnout vedle a výsledek se brzy dostaví. Vše, co je potřeba, je špetka úsilí a sebezapření. Sám na sobě jsem vyzkoušel radikální změnu jídelníčku a vydrželo mi to cca rok. Pak jsem zjistil, že se přestávám stýkat se svými přáteli, protože nemůžu jíst toto, tamto ani ono. Jídlo v restauraci je přece vždy ošizené, to kvalitní pak stojí majlant a po pivu se přibírá. Ano, přibírá, ale nevidím nic zlého na tom si občas dopřát kvalitní dvanáctku, nejlépe Plzeň. Kor, když uklidňuje trávení - dvanáctku zdůrazňuji záměrně, protože je zásaditější než desítka, která je kyselejší.

    Nic špatného nevidím ani na nedělním obědě u tchýně či babičky. Je pravdou, že nikdo jiný nevaří tak tučná a mastná jídla, ale na druhou stranu (většinou) nikdo nevaří tak dobrou svíčkovou a podobně:) Vyvstává pak tedy otázka, čemu dát přednost - zda úzkoprsému a úzkostnému dodržování hloupých pravidel, která nás stojí nervy a kradou roky života anebo jíst střídmě a občas si i dopřát. Mějme se rádi, každý z nás má své oblíbené jídlo, tak proč si jej občas nedopřát? Abych svou teorii doplnil odbornými poznatky, tak je potřeba zdůraznit vyplavování stresového hormonu kortizolu, který při hladovění brání lipolýze ("pálení" tuků), ale naopak podporuje tvorbu co největších zásob. Tak si vyberte, co je z dlouhodobého hlediska lepší…

    Pokud bych měl shrnout základní nástin složení potravin, pak na prvním místě musí být komplexní (= složité) sacharidy (= cukry). Nejsou cukry jako cukry. Jistě většina z vás ví, že existují jednoduché cukry, tedy převážně ty, které nacházíme ve sladkostech, slazených nápojích a ovoci. Pak máme složité cukry, jež jsou obsaženy v přílohách - rýži, bramborech, těstovinách, pečivu apod.

    Cukry jsou základem naší stravy, neboť jejich zpracování v těle je nejjednodušší a nejrychlejší ze všech tří typů nutrientů. Zároveň jsou palivem pro svaly, orgány, ale především mozek. Ten spotřebuje denně v průměru 50 až 100 gramů glukózy. To je pět polévkových lžic cukru anebo dvě velké margotky. Želbohu problematika stravování je složitější a tak zde není prostor na sáhodlouhé rozepisování, nicméně pro jednoduchost stačí uvést, že jednoduchým cukrům bychom se měli převážně vyhýbat a dávat zelenou těm komplexním. Jejich utilizace je pro tělo náročnější, trvá déle zpracovat komplexní cukry než ty jednoduché a v kombinaci se zbývajícími živinami - bílkovinami a tuky - nás zasytí na delší dobu. Sami moc dobře víte, že po tabulce mléčné Milky honíte opět mlsnou v řádu pár desítek minut. Vepřo knedlo zelo rozdýcháváte ještě dobré čtyři pět hodin po jídle.

    Bílkoviny jsou pro tělo stejně důležité jako cukry nebo tuky. Jsou obsaženy v rostlinné a živočišné podobě. Nebudu zacházet do problematiky vegetariánství, ale je potřeba zdůraznit, že vyvážit správný poměr aminokyselin (které tvoří bílkoviny) vegetariánskou stravou je úplná alchymie. Proto nedoporučuji přejít na rostlinnou stravu bez dostatečné edukace a pravidelné dvouleté prohlídky u lékaře s odběrem krve. Mimo bílkoviny obsahuje také živočišná strava různé prvky (například železo), které se mnohem lépe vstřebávají právě z masité stravy. Neznám nikoho, kdo by denně spořádal kilo listového špenátu, aby pokryl doporučenou denní dávku železa tímto způsobem. Bílkoviny tedy jezte v dostatečném množství - uvádí se cca 0,5 až 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti. Méně vede ke kachexii a více zbytečně zatěžuje játra a především ledviny. Ukázkou typického Čecha pak je hromada uzenin (a v nich samozřejmě mimo jiné spousta dusičnanů) a litry tekutin (nejčastěji ve formě piva). Za to vám játra ani ledviny moc nepoděkují. Buďte tedy k sobě a svým orgánům ohleduplní.

    Tuky jsou důležité! Mějme tento fakt na paměti a nesnažme se je v euforickém hubnutí úplně eliminovat. Nejen, že se tuk nachází v dutině břišní, chrání jak ledviny, tak střeva, ale slouží jako zásobárna pro vitaminy v nich rozpustné, z tuku se syntetizuje spousta důležitých a potřebných hormonů, kupříkladu pohlavní hormony - testosteron či estrogeny. Není se pak čemu divit, když mladá velmi hubená holka přestane menstruovat. Nejspíš příliš zhubla a tělo přestalo tento fyziologický proces podporovat. Prostě proto, že nemá dostatek substrátu. Z tuku se také tvoří cholesterol a jistě většina z vás ví, že máme hodný a špatný cholesterol. Jejich dysbalance pak může v těle dělat paseku. V žádném případě pak neplatí tvrzení, že pokud máme vysoký "špatný" cholesterol, že musíme ze svého jídelníčku vyřadit úplně všechny tuky. Tělo má své promyšlené mechanismy, které ani dnešní vědci nejsou s to zcela pochopit. Holt stále je plno věcí mezi nebem a zemí.

    Zda jíst či nejíst živočišné tuky je také celkem frekventovaná otázka. Já se domnívám, že rozumná konzumace živočišných tuků není špatná. Přesto je důležité, aby většinu tuků tvořily rostlinné, které nacházíme v ořeších, semínkách a olejích. Není nutné se prolévat litry olejů a jíst denně kýble sardinek, ale není od věci si dopřát jednou dvakrát za týden lehkou večeři ve formě zeleninového salátu pokapaného kvalitním panenským olivovým olejem či si jednou dvakrát za týden dopřát k obědu nebo večeři rybu. Ano, ryby nejsou levná záležitost, ale stejně tak není levná záležitost doživotní medikace vysokého cholesterolu a nemocného srdce.

    Jak tedy zkompletovat jednoduše vyváženou a racionální stravu? Doporučuji si rozvrhnout jídlo na den na šest menších porcí. Ráno začít vydatnou snídaní a nebát se jednoduchých cukrů, samozřejmě střídmě. Hlavně neplácat páté přes deváté. Dopoledne pak zařadit například mléčné výrobky spolu s jednou hrstí ovoce. Kolem poledne následuje oběd s dostatečným množstvím komplexních sacharidů a porcí kvalitního zdroje bílkovin. Odpoledne si dopřejte kupříkladu obloženou bagetu, nezapomeňte na zeleninu a k večeři pak zase kousek masa či jiný zdroj bílkovin a přílohu částečně omezit. Jíst maximálně dvě hodiny před spaním. Sami časem zjistíte, že tento racionální přístup ke stravování povede k minimálním výkyvům výkonu a ke kompletnímu vymizení syndromu vlčího hladu. Budete spokojenější a ruku v ruce s dobrou náladou a energií se bude stabilizovat vaše váha.

    Tekutiny tvoří nedílnou součást stravování, a proto se dostatečně hydratujte. Stačí 1,5 až 3 litry tekutin (v závislosti na ročním období) ve formě čisté vody z kohoutku, bylinných či ovocných čajů, nejlépe pak jako sypané nikoliv sáčkové. Zajisté brzy poznáte velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zdánlivě stejných čajů. Doporučuji zakomponovat do vašeho života. Prospějete především sami sobě.

 

Zdravý životní styl 2

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek