První týden ve třeťáku

 
Uf! Takhle by stačilo charakterizovat první týden školy ve třetím ročníku na medicíně. Žádná jiná fakulta v rámci UPOL ještě nezačala a my, medici, jsme již najeli na tvrdý režim. Ještě větší chudáci jsou starší kolegové ze všeo a čtvrťáci a páťáci zubaři. Ti mají za sebou již 14 dní studia.
 
Co se událo za posledních pár dní? Spousta věcí a hodně nových zážitků. Zmiňuji to z toho důvodu, že třetí ročník je jakýmsi zlomem. Pomalu vrcholí naše preklinické stádium a den ode dne se blíží klinika. Ale ještě než začne to opravdové "vzrůšo", tak budeme muset projít nemilosrdným očistcem, lépe řečeno peklem, jehož konec nastane, až zvládneme tři nejtěžší zkoušky. Jedná se o mikrobiologii teď v zimě a v létě pak ještě patologie a patologická fyziologie, familiérně patfyz. Nebude to žádná sranda, o tom nás přesvědčila cvika a přednášky.
Mikrobiologie navazovala v podobném tempu jako v letňáku, ale zejména v patologii na nás vyhrnuli spoustu nových pojmů. Jmenovitě bych chtěl zmínit pana MVDr. et MUDr. Škardu, který velice zajímavě přednášel v pátek. Jeho přednáška byla zajímavá a vyčerpávající. Za pravdu mi dává 15 minutová pauza v polovině přednášky, jež přišla každému vhod. Chrlení nových pojmů, tedy nemocí, připomínalo sršení stovek projektilů vystřelených z toho nejtěžšího kalibru, který si medik dovede představit - taková byla patologie. Cvičení z patologie bylo také ucházející - první část jsme strávili na pitevně - a teď pozor - zdaleka se nejedná o pitvu, kterou zažijete/jste zažili v anatomii. Tady se pitvá čerstvě zesnulý člověk se vším, co k tomu patří. Přiznám se - špatně jsem to rozdýchával. Snad měl za vinu krátký spánek nebo špatně zvolená snídaně, ale během pěti minut jsem musel na chodbu, protože se mi začala motat hlava. Tím ale nechci zdaleka strašit - podobných případů, kdy musel někdo ven, nebylo mnoho, ale pravdou je, že ten zápach a pohled nedělal dobře nejspíše všem. Doporučuji si pořídit tygří mast a tou si namazat chmýří pod nosem.
Druhou částí bylo mikroskopování histologických struktur, ne nepodobných z histologie. Zde pouze změna v tom, že šlo o patologické nálezy. Z toho důvodu doporučuji věnovat pozornost v histologii. Vaše znalosti (základní) budou živnou půdou pro studium patologie. Mimo histologii doporučoval pan prof. Kolář na přednášce, abychom měli základní znalosti z fyziologie a biochemie - to vše je potřeba znát pro úspěšné složení zkoušky. Nemá význam dodávat, že v patfyz je záhodno umět především fyziologii. 
 
Ostatní cvika byla spíše taková uváděcí, fajn bylo na chirurgické klinice, kde si nás vzal pod křídla jistý mladý chirurg kolem čtyřicítky, který se nám velice pečlivě věnoval a na záludné otázky odpovídal ke spokojenosti všech přítomných. Menší změnou je předmět vnitřní lékařství, což je v podstatě taková interna v kostce. Ale prozatím jsme dělali to samé jako na interní propedeutice v létě, ve druhém ročníku. Co bych ještě zmínil, tak určitě sociální lékařství - to měla tento týden hyperexcitovaná paní, která nás dokázala všechny vtáhnout do tohoto, zpočátku nezáživného předmětu. Uvidíme dále, jak se to bude vyvíjet. Třeba nás v dobrém překvapí.
 
Takto stručně bych tedy zhodnotil první týden ve třeťáku. Mé pocity jsou rozporuplné, je toho moc, ale zase je to moc zajímavé. Tedy povětšinou. Těším se na další týden a nejvíce si přeji, abych celý třeťák zvládnul a mohl jít do čtvrťáku mezi pacienty.
 
Všem vám přeji příjemně strávený podzim, našim medikům - prvákům ocelové nervy a záď a nám všem ostatním také pevné zdraví a úsměv na tváři v tomto poněkud proměnlivém počasí.

První týden ve třeťáku

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek