Jak se dostat na medinu

 
    Tento článek má být ryze informativní. Chtěl bych v jednoduchosti shrnout, jak se efektivně připravit na přijímačky na medinu. 
 
    Myslím, že hned na úvod by bylo vhodné uvést, že nejlepší je jít z gymplu. Nerad bych bořil představu některých adeptů či jejich rodičů, ale je potřeba uvést na rovinu, že nejlepší základ a všeobecný přehled načerpá student na všeobecném gymnáziu. V případě, že zvažujete studium na tomto typu školy, v tom případě doporučuji zvolit gymnázium se zaměřením na přírodní vědy. V každém větším městě se takové najde a pokud máte zájem o pozdější studium právě na medicíně, pak určitě nešlápnete vedle. 
Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych mohl volit znova, tak bych dal přednost jednomu z nich, protože gympl se zaměřením na společenské vědy, z něhož jsem přišel, se v žádném případě nemohl srovnávat s přírodovědnými gymnázii. Přesto přese všechno si stojím za názorem, že gymnázium (s jakýmkoliv zaměřením) připraví na přijímačky lépe než kterákoliv jiná SŠ. 
 
    Často se na mě obrací rodiče, kteří mají zájem své potomky poslat na střední školy typu "lyceum se zaměřením na zdravotnické vědy" a podobné "paskvily". Všechno to je na jednu věc. Pevně věřím, že se nedotknu žádného z kantorů působících na těchto školách, ale taková je realita. Když vezmu v potaz trend klesající úrovně škol i studentů, je gympl jedinou možnou variantou. Samozřejmě najdou se výjimky. Jsou gymnázia, kde se potýkají s nízkou úrovní studentů, nekvalitní výukou, ale myslím si, že stačí pozjišťovat preference a zajít si na dny otevřených dveří. Častokrát už vzhled školy dost napoví. 
    V neposlední řadě je potřeba znovu uvést, že v mém ročníku na začátku studia pocházela z gymnázií asi 95% spolužáků. Zbytek tvořily zdrávky, lycea a ostatní. Nyní, ve zlomovém třeťáku, nevím o nikom z těch původních pěti procent, kdo by s námi studoval. Je to smutná realita, ale jasně poukazuje na stav středních škol. 
    Nechci a nerad bych kohokoliv mimo gymnazisty strašil s tím, že už teď, během studia nemá šanci, ale ta šance je o dost nižší. Přesto je. Abych právě této skupině zvedl sebevědomí, je potřeba říct, že se najde dost takových, kteří přijdou na průměr a po pár týdnech školu vzdávají. I tací se najdou. Myslím si, že největší problém je skutečnost, že medicína je těžká škola. A to pro všechny. To, že někdo prochází snáze než někdo jiný není tak moc rozdílem v inteligenci, ale krásně to zhodnotila má spolužačka, když pronesla, že "jsou lidi, kteří obětují šest let jenom škole a pak jsou tací, kteří chtějí alespoň trochu žít". A o samých áčkách nebo červeném diplomu to není. Především praxe říká něco jiného. Kolik znám studentů, kteří sfouknou zkoušky již v červnu, ale bojí se komunikace s pacientem nebo jsou manuálně nezruční. Samozřejmě i tací najdou v medicíně uplatnění, ale pevně věřím, že většina z Vás bude chtít pracovat s lidmi. 
 
 
    Teď už konečně ke zkouškám. Jak se komplexně připravit?
Nejprve pro studenty gymnázií: věnujte svou pozornost trojkombinaci předmětů biologie - chemie - fyzika již od prvního ročníku (kvinty). Učte se na testy poctivě a do výuky choďte připravení. Vezměte v potaz, že všechno, co během čtyř let proberete, se Vám bude hodit. Nebojte se zkoušet olympiády a v případě, že něčemu nerozumíte, tak se ptejte. Sešity nevyhazujte a schovejte si je do posledního ročníku. Nevyhýbejte se fyzice. Učte se jí poctivě. 
Ve čtvrťáku si zvolte na maturitu kombinaci biologie a chemie, popřípadě biologie a fyzika. Stejně volte semináře. Sbírejte informace a zbytečně to nepodceňujte. Vše se Vám vrátí. A abych nezapomněl.. Studujte pro sebe. Pro dobrý pocit. Dril na gymplu se vyplatí stokrát. Z dobrého gymplu získáte dostatečné znalosti a není potřeba docházet na doučování. 
 
    Nyní pro studenty ostatních škol: Vám doporučuji začít co nejdříve. Ideálně v průběhu třeťáku se shánět po učebnicích a materiálech. Kvalita výuky je značně rozdílná a proto je potřeba o to více sledovat požadavky univerzity na adepta. Nebál bych se doučování. 
 
    Obecně je vhodné sehnat si čtyřkombinaci knížek - 2000 testových otázek z biologie, rychlokurz fyziky, rychlokurz chemie a biologie buňky - genetika. Z těchto knížek se dost čerpá u přijímaček. Určitě doporučuji mít při ruce bi - f - ch - v kostce a odmaturuj z... Každá učebnice má svá specifika a neprohloupíte učebnicemi pro gymnázia. Stále ale opakuji, že je důležité porovnávat požadované znalosti LF a zbytečně se nezatěžovat oblastmi, jež nevyužijete. Možná není od věci si některé otázky vypracovat. Všechno se hodí. No a ráno před přijímačkami si nezapomenout vzít s sebou štěstěnu, přihlášku a OP, svačinu a pití (!!)
 
Případné dotazy směřujte do diskuze nebo na mail.

Jak se dostat na medinu

Příprava na přijímačky

Lucie 04.04.2017
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, kdy jsi začal s přípravou na přijímačky? Jsem v sextě na gymplu a zatím jsem se na nějaké modelové otázky atd. ani nekoukla. Pořád si říkám, že mám ještě dva roky, ale četla jsem pár blogů o tom, jak se všichni drtí už od prváku, tak se trochu bojím, jestli nejsou ty dva roky nakonec málo. Měla bych začít už teď, nebo mi stačí se zatím jen připravovat na hodiny bižule, chemie a fyziky?

Re: Příprava na přijímačky

JL 16.04.2017
Čaau Lucko!
Já začal s přípravou někdy začátkem roku, tj. koncem ledna, takže jsem tomu dal zhruba půlrok intenzivní přípravy. To, podle mě, stačí:)
Ostatní jsou děsní šprťáci, což není od věci, ale krom šprtání by sis měla dokázat najít čas na kamarády, zábavu a odpočinek.
Věř mi a uvidíš, že se ti to povede.

Hezké velikonoce:)

JL

Re: Příprava na přijímačky

David 30.05.2017
ahoj... hele dá se to stihnout uplně v pohodě za rok (nebo i za půl).
Hlavní je mít nějaky základy už ze školy. Pak pojedeš pár měsícu pruběžně modelovky a budeš v pohodě :)

Šance

Sabina 25.03.2017
Ahoj, hned na začátek musím říct, ze po přečtení tohoto článku začínám byt poněkud skeptická.
Dříve byla medicína můj sen, který se časem rozplynul, což se stává. Nicméně teď jsem ve třetím ročníku a opět to dost silně zvažuji, problém je ale v tom, ze nejsem na gymnáziu a už vůbec ne přírodovědně zaměřeném. Jsem na strojarne.
Moje otázka tedy je, zda tomu dáváš (dáváte?) nějakou šanci. Na co by se měl student průmyslovky především zaměřit?
Ještě je možná dobre dodat, ze nemám ani chemii, ani biologii a ani fyziku. :D
Za jak dlouho se podle tebe (Vás) dá vše doučit? Předem děkuji

Re: Šance

Adéla 30.04.2017
Ahoj Sabi, jsem na tom stejně jako ty. Chemii se zvládnu naučit, biologie mě baví, ale s fyzikou si nerozumíme. Sehnala jsem si studentské zápisky z gymplu, koupím si modelovky a když to nepůjde, tak si zaplatím doucko.

Školné

pavla 07.03.2017
Dobrý den, vůbec se nevyznám jak to je se školným na LF v Hradci Králové. Po maturitě mi bude 20 a půl. Na stránkách je tabulka kde se píše že všeobecné lékařství vyjde na 32.500 za půl rok. Je to pravda? Než se rozhodnu, potřebuji vědět zda jsme na tom dostatečně dobře finančně.. Děkuju

Re: Školné

JL 12.03.2017
Dobrý den,

s tím Vám neporadím. Doporučuji se obrátit na studijní oddělení LF HK.

Hezký den,

JL

Nevyznám se v tom

Pavel 07.03.2017
Dobrý den,
za dva roky maturuju a nejblíže od mého domova Je LF v Hradci Králové ale nějak se nevyznám v oborech. Na stránkách jsou bakalářské, magisterské a doktorské studium. Co z toho si mám vybrat abych jednoduše studoval všeobecnou medicínu jako ty a po 6 letech byl MUDr.? Díky

Re: Nevyznám se v tom

JL 12.03.2017
Dobrý den,

obor všeobecné lékařství spadá pod magisterské studium. Ačkoliv je absolvent doktorem a studuje šest let, jedná se o magisterskou formu studia.

Hezký den,

JL

Je to vůbec možné?

Vašek 07.03.2017
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda je tu možnost nadrtit se na přijímací zkoušky a udržet se, když jsem na jiné škole než zdrávka nebo gymnázium. Ze základní školy jsem šel s tím, že bych chtěl zkusit práva a tak jsem šel na bezpečnostně právní akademii. Jenže jsem teď ve druháku a vím, že práva není nic, čemu bych se chtěl věnovat i po matuře. Fyzika byla pouze v prváku a chemii a biologii se učím dohromady na téhle škole dva roky. Mám ještě zhruba 2,5 roku a chci vědět, jestli se to dá dohnat samostudium těchto předmětů? Je to jedna z prvních věcí, u které jsem si v životě opravdu jistý a studovat medicínu opravdu chci. Průměr mám lehce nadprůměrný a jediný problém mám s matikou, ze které mám trojku. Ale pokud mě něco baví a nadchnu se proto, tak se naučím hodně:) Děkuji za odpověď
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek