Doporučená literatura

 

Anatomie

-          R. Čihák: Anatomie 1, 2, 3

-          M. Grim: Základy anatomie 3 (organologie), 5 (k pitvám)

-          P. Petrovický: Anatomie s topografií a klinickými aplikacemi 2. (orgány a cévy)

-          H. Feneis: Anatomický obrazový slovník

-          Anatomický atlas (Netter nebo Sinělnikov, Sobotta)

-          www.atlascloveka.upol.cz (podařené fotografie, tabulky svalů/nervů/cév a studijní teze)

-          J. Kos: Topografická anatomie plus Návod k pitvám (k dispozici ve studovně), popř. Pitevné cvičenia (Mráz)

 

Podle mého názoru je Čihák jednoznačně základ pro studium anatomie. 99% studentů se učí z něj, zbytek dává přednost Petrovickému. Za sebe jsem kombinoval mimo tyto dva autory ještě trojku od Grima, který je hodně heslovitý, ale také přehledný. Kdesi jsem četl, že Grimovo podání se nejvíce blíží zahraniční studijní literatuře anatomie.

Výhoda Čiháka je v tom, že v sobě snoubí krom studijní látky také obrázkový atlas. Bohužel ne všechno je v knize správně, protože občas se při zkoušení dostanete do situace, že vám vyučující řekne – ne, tak to není, popř. špatně to umíte atp. Myslím si ale, že jde pouze o výjimky.

Petrovický je o dost levnější než Čihák, má lépe vypracované cévy a nervy a je skladnější. Nevýhodou je absence obrázků jako má pan Radomír. Je proto potřeba mít atlas. Obrázky jsou spíše černobílá schémata s minimem barevnosti (ok, je tam červená a modrá) :P

 

A jak říká jeden nejmenovaný pan doktor: k dispozici máte nepřeberné množství zahraniční literatury.

Průměrná délka studia ke zkoušce: 14 dní - 1 měsíc (individuální, záleží na schopnostech studenta a času věnovanému přes rok)

 

Biologie

-          Přednášky

-          Kolektiv autorů: Praktická cvičení z biologie (prezentace do cvičení a on-line skriptum k dispozici na stránkách www.biologie.upol.cz )

Toť vše! Ano, v sylabech je doporučen na ZS Alberts (Základy buněčné biologie) a na léto Thompson (Klinická genetika), ale ani mně ani mým známým nepřišly oba tituly životně důležité k úspěšnému zvládnutí zkoušky. Je pravda, že jsem si Albertse půjčil z knihovny před zkouškou, ale přednášky jsou dostatečně detailní a obsáhlé. Nezapomenout na projetí skript, ale ty jsou opravdu důkladně probrány během cvičení, takže žádný stres.

Průměrná délka studia ke zkoušce: 7 dní - 14 dní

 

Histologie

-          J. Malínský, V. Lichnovský, Z. Machalíková: Přehled histologie člověka v obrazech (1. a 2. díl, modré a bílé skriptum)

-          Poznámky z hodin, výcucy k dispozici v hodinách

-          L.C. Junqueira: Základy histologie

K úspěšnému zvládnutí histologie postačí jako úplné minimum první zmíněné skripta a poznámky z hodin, ovšem kdo chce pochopit tajemství histologie opravdu dopodrobna, je záhodno věnovat čas Junqueirovi. Nutno podotknout, že Základy histologie se již neprodávají a jsou obtížně k sehnání, proto sledujte inzeráty a na netu taky něco je.

 

Biofyzika

-          L. Navrátil, J. Rosina: Medicínská biofyzika

-          Protokoly a návody z praktických cvičení

-          Vypracované otázky (Evka)

-          Miniskriptum ke statistice (kratší a delší varianta k dispozici na www.ulb.upol.cz )

Na cvičení je vhodné studovat návody k danému tématu. K testu ze statistiky jsou skripta (kratší cca 50 stránkové a delší cca 90 stránkové). Z vlastní zkušenosti doporučuji pročíst raději ty delší. Na praktickou zkoušku si opět projděte protokoly a návody a k vlastní ústní zkoušce doporučuji kombinaci Medicínské biofyziky a vypracovaných otázek (od Evky)

Průměrná délka studia ke zkoušce: 7 dní - 14 dní

 

Chemie

-          Přednášky

-          J. Dostál a kol.: Lékařská chemie 1,2 (z MU Brno)

Nic víc mě ke zkoušce z chemie nenapadá. Je pravda, že je doporučována velká bichle od McMurryho „Organická chemie“, ale na důkladné studium této jinak velice kvalitní a detailní učebnice není čas. Přednášky stačí, ve skriptech je všechno pěkně rozepsáno a stačí to. Doporučuji aktivní účast na všech přednáškách z chemie a pokud možno si vést i poznámky. Hodí se.

Průměrná délka studia ke zkoušce: 7 dní - 14 dní

 

Jazyky AJ/NJ

-          Glosář a vybraná cvičení z celého roku

Na zkoušku z angličtiny je potřeba mít sebou 20 stránkový anglický odborný text, který byste měli mít nastudovaný, tzn. Umět jej korektně přečíst a přeložit. K seminárním pracem (které jsou součástí zápočtů v ZS i LS) doporučuji Nekopírovat od starších kolegů, kantoři to poznají. Na internetu je spousta stránek s volně dostupnými odbornými články. Je vyžadováno 800 slov. Já osobně jsem čerpal z těchto stránek: https://onlinelibrary.wiley.com/

Průměrná délka studia ke zkoušce:1 týden max

 

Latina

-          Materiály ze cvičení

Ke zkoušce z latiny opravdu není potřeba nic víc. Všechno vám dá Mgr. Nováčková. Doporučuji, pokud možno, dělat poctivě úkoly na doma a vést si trochu spořádaně sešit. Člověku to pak moc ulehčí.

Průměrná délka studia ke zkoušce: 2-3 dny, 1 týden max

 

První pomoc

-          I. Hasík: Nebojte se první pomoci (k dispozici na netu)

-          K. Štěpánek: První pomoc zážitkem

Ke zvládnutí testu a následného „zkoušení“ bohatě stačí výše zmíněné, nepříliš obsáhlé publikace.

Průměrná délka studia ke zkoušce: 2 hodiny

 

Etika

Nic

Doporučená literatura

Otázky do biofyziky

Růžena 20.01.2016
Ahoj, studuji 1. ročník LF a všimla jsem si, že tady často u biofyziky zmiňuješ vypracované otázky od "Evky", dají se prosím někde sehnat? Děkuji

Re: Otázky do biofyziky

JL 21.01.2016
Ano, dají, prosím mail:)


JL

Re: Re: Otázky do biofyziky

Aneta Nyčová 19.06.2016
ahoj, mohla bych taky poprosit ty otázky z biofyziky? :)
anysekanysek@seznam.cz
děkuju :)

Re: Re: Otázky do biofyziky

Gabriella 06.09.2017
Dobrý den, právě nastupuji na medicínu, mohla bych také poprosit o zaslání na mail? děkuji :) gabriella999@seznam.cz

Medina

Lucie 10.09.2014
Ahoj, letos nastupuji do prváku, bohužel na celoživotko / podcenila jsem přípravu na příjmačky / čehož ted lituju. Chtěla jsem se zeptat ( ikdyž vím, že je vše individualni ), znáš nekoho z CŽV, kdo studium dal ? :-)) Já znám zatím samé neuspešné prváky, které studium vzdali, takže mé sebevedomí kleslo na bod mrazu a hodne zvažuji, jestli si rok nepočkat na jine fakulte a radeji to zkusit znovu na přijmačkách. Bohužel mi na ZS vychazí jen zkouška z chemie a na LS vše ostatní a k tomu ješte příjmačky ( které stačí jen "nějak " udělat ). Jako studentka neposkvrněna VŠ, si nedovedu představit zkouškové. Kde je čas se připravit na ty zkoušky? Během zkouškového se dělají zkoušky, takže se na ně učí během studia, nebo je tam nejaky čas se vše nabychlovat aniž bych se musela ješte otravovat se školou ? Promin za trochu primitivní otázku, ale jsem ve stresu aniž bych studium začala :-) Jinak velmi pěkný a přinosny blog ;)

Re: Medina

Zuzana 10.09.2014
Byla jsem na zapise v srpnu a kdyz jsem si nechavala potvrdit index, pred mnou stali zrovna tri lidi, kteri CZV ukoncovali a sli do druhaku :-))

Re: Re: Medina

Lucie 10.09.2014
Děkuji za kapku naděje, vím, že to je individualní, ale když slyším kolik lidi to nedalo, tak to s psychikou udela své..:-))

Re: Medina

JL 12.09.2014
Ahoj medičko Lucko,

díky za příspěvek. Nerad bych ti něco přikazoval, ale nemysli na to, že to nedáš!:) Myslí na to, že v pondělí začíná škola, soustřeď se na anču a v zimě hlavně na chemii a DÁŠ TO! Znám lidi, kteří to dali, ale neměli moc prázdniny. Prostě v dubnu - květnu najeli na přípravu na přijímačky, v červnu stihli ještě anatomii a zbytek přes prázdniny. To zvládneš! Hlavně se soustřeď na sebe a pracuj na dílčích úkolech - nejprve se naučit na zkoušení/test/ pak na zápočty/zkoušky a přijímačky. Dobře si to rozvrhni a uvidíš, že to zvládneš. Hlavně se nepodceňovat:)

Držím ti pěsti!!:)

Vypracované otázky Biofyzika

Zuzana 09.09.2014
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, kde se dají sehnat ty vypracované otázky z Biofyziky? Děkuji :-)

Re: Vypracované otázky Biofyzika

JL 12.09.2014
Napiš mi do vzkazu na úvodní straně tvůj mail, zašlu ti je obratem;)
<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek