Maly komentar

Fero 21.09.2014
Blahozelam autorovi k dielciemu uspechu, no dovolim si pridat iny pohlad. Trosku porovnam studium mediciny s technikou. S blogovym prispevkom mozem do bodky suhlasit. Megabajty memoracie, tupeho biflovania, niekedy bez toho, ze clovek aj rozumie tomu, co si tlaci do hlavy. Obcas sa k tomu prida stastie/nestastie pri tahani skuskovych otazok, atd. atd. - a to su vsetko znaky studia prekliniky na SR/ČR. Niektore technicke obory su na tom ale este horsie (=narocnejsie). Mam na mysli predovsetkym FEI-ku a stavebnu fakultu (IKDS, konstrukcie). Z hladiska kvanta uciva je na tom medicina horsie, avsak zadania (=domace ulohy) su na technike uplne iny level. V tomto by medik jasal, ze sa musi iba ucit a vypracovat pocas semestra par protokolov. Chudak na technike ma bezne (na vyssie spomenutych oboroch) tych zadani pocas semestra 50, niektore maju cez 15 stran brutalnych integralov a az na konci 15. strany robi tento uboziak skusku spravnosti (napriklad vypocety v oblasti mechaniky), ktora mu povie, ci sa niekde na predoslych 14 stranach nahodou nepomylil (= pocitame odznova). Alebo iny priklad: po buzeracii 60-rocnou odbornou asistentkou s 0-rocnou praxou sa dozvie, ze sa jej nepaci sklon technickeho pisma a chudak student zacina este raz malovat milimetrovy papier formatu A3. Alebo ina perla: dostanes vypocitat statiku nejakeho priehradoveho zeleznicneho mosta a iniciativne si kvoli tomu stiahnes studentsku verziu SW, za tyzden sa ho naucis (nie cely, iba v rozsahu, aby si bol schopny spocitat priklad) a na dalsie cviko donesies vitazoslavne svoj vypocet a cakas, ze Ta vyucujuci pochvali za inovativnost. Chyba, cviciaci to pochopi tak, ze si si to cele zjednodusil a preto Ti prida za trest dalsi prikald (samozrejme so zakazom SW, pricom naucit sa SW Ti trvalo ovela dlhsie ako by si pocital ten 1 priklad s kalkulackou, ale Ty si to ponal ako "investiciu" = naucim sa SW a v buducnosti sa mi to zide; tuto logiku vsak cviciaci nechape). Alebo vesely predmet pruznost. Kilometre integralov, ktorym navyse clovek nerozumie. Vie ich spocitat, ale nevie preco. Dalo by sa pokracovat. Studium mediciny ma v tomto jednu velku vyhodu: nosne predmety prekliniky sa "staci" nabiflit, aj ked - samozrejme - pochopenie suvislosti je obrovke plus. Nosne predmety na technike su horsi zahul - ak primarne nerozumies ucivu, biflenie Ti nepomoze. Furierove rady, ktore sa ucia na matike, su iba pôstne predjedlo, hlavne chody su servirovane v ovela tazsie stravitelnych porciach. Hovori sa, ze na techniku sa dostane kazdy, kto vie telefonovat. Ano, to je pravda, ale iba malokto techniku stihne za 5-6 rokov... Vsetko ma svoje caro a ja s oblubou tvrdim, ze najtazsie by pre mna bolo vystudovat operny spev, co je proti memorovaniu a pocitaniu "brnkacka". Pre kazdeho je ale nieco ine narocne...
Velmi sa pacili Tvoje slova v inom clanku, kde problemy so studium komentujes slovami "...jedu si své...". Drzim Ti palce v pokracovani, je to vyborny pristup. Lepsie vystudovat s x opakovanymi predmetmi a byt na seba hrdy, a problematike akotak rozumiet, ako skoncit s cervenym diplomom, ale iba s tupo natlacenymi megabajtmi informacii (toto sa poväcsine stava dievcatam sedavajucim v 1. rade na prednaskach, ale neviem preco...). Na tomto celom je najlepsie (najhorsie?) to, ze iba Ty vies, co si do toho musel dat, tych 15 sekund promocnej slavy Ta nedokaze odmenit. Ale cim budes starsi, tym viac si budes s laskou a radostou spominat ake to bolo vlastne "v pohode". Ta skareda klinicka prax a realita bude v tazkom antagonizme s Tvojimi predstavami a idealmi. Budes zazivat stres, pri ktorom si uvedomis, ze prve tri roky boli naozaj brnkacka. A preto je dobre si tym prejst s najvacsou davkou pokory, no zaroven s myslienkou "nie som blbec, zvladol som to!" Toto totiz vyuzijes neskor v praxi. Ked budes citit vnutornu stabilitu a budes verit vo vlastne schopnosti, vyriesis aj problemy, ktore Ti prax prinesie. Drzim Ti palce a prajem vela uspechov, Sinatra ;-) (I did it my way... jedu si své...)

Přidat nový příspěvek